Консультації по телефону: +972-72-370-6454

Пересадка печінки за кордоном

Пересадка печінки за кордоном

Пересадка печінки за кордоном

Сьогодні єдиним способом радикального лікування цирозу і неоперабельного раку печінки є її трансплантація. В Україні пересадка печінки, як і інших органів, за законом є безкоштовною для пацієнтів, тим не менше, наші співвітчизники все частіше їдуть оперуватися в інші країни, де це коштує досить дорого. Спробуємо розібратися, чому так відбувається?

 

Як Томас Старлз увійшов в історію

Печінка – другий після нирок за частотою пересаджування життєво важливий орган. У світі вже накопичено досвід більш ніж 300 тисяч пересадок печінки. Терміни життя реципієнтів досягли 30 і більше років.

Історія трансплантації печінки налічує майже 50 років. Практично довів реальність вирішення цієї медичної проблеми американський хірург Томас Старлз, здійснивши першу в світі трансплантацію печінки ще в 1963 році. До початку вісімдесятих років минулого століття він справив 170 таких операцій. Поступово трансплантація печінки в США стала звичною хірургічної процедурою при багатьох захворюваннях.

Фахівці Інституту трансплантації Томаса Старлза (Піттсбург, США) щорічно виконують 500-600 таких операцій.

В Європі перша успішна пересадка печінки була проведена в Кембріджському університеті в 1967 році. З тих пір безперервно розроблялися нові технології трансплантації печінки від людини людині. Вивчалася також можливість ксенотрансплантації – від шимпанзе і бабуїна.

Сьогодні в світі проводиться кілька тисяч операцій з пересадки печінки в рік. Більшість з них – в США, де створено близько 200 спеціалізованих центрів з трансплантації органів. У Туреччині таких центрів вже дванадцять, два з них знаходяться в Анталії.

 

Донор буває живий і мертвий

Головне питання трансплантології – де взяти орган для пересадки? Є дві можливості отримання донорської печінки: від померлої людини, що мала здорову печінку, і від живої, у якої береться тільки частина печінки (ліва частка) і пересаджується реципієнту. Як правило, діляться своєю печінкою з пацієнтами їх родичі. У більшості таких випадків донорами стають молоді жінки – матері хворих дітей. За статистикою, вони в два рази частіше, ніж татусі, йдуть на подібні операції.

На щастя, така материнська самопожертва не занадто небезпечна для здоров’я. Печінка є єдиним органом, який може самовідновлюватися. І трансплантат, і частина, що залишилася печінки донора зазвичай виростають до нормальних розмірів протягом декількох тижнів.

Порівняно із звичайною трансплантацією печінки від померлої людини, споріднена пересадка має масу переваг. По-перше, хірурги можуть спокійно і грунтовно підготуватися до операції. По-друге, печінка донора-родича практично завжди здорова і працездатна і краще приживається в організмі нового власника. Для спорідненої пересадки дітям (вагою до 15 кг) потрібно половинка однієї частки печінки, дорослим – ціла частка.

 

Можна займатися спортом і народжувати дітей

Результати таких операцій вражають. За світовими стандартами після пересадки печінки за кордоном хворі виживають в 90-98% випадків протягом року, а 85% з них нормально живуть 10 і більше років.

Пересадка печінки за кордоном складається з трьох етапів. На першому – лікар ставить пацієнту діагноз, призначає термін операції, обстежує донора, при необхідності призначає коригуюче лікування. Потім починається сама пересадка. Під трансплантацією печінки мається на увазі розміщення донорського органа на місці видаленої печінки хворого. Спочатку оперують донора, акуратно витягують частина його печінки, потім пересаджують її пацієнту. Трансплантація печінки від живого донора зазвичай триває не менше 10 годин.

За трудомісткістю та технічною складністю, оперативне лікування печінки справедливо вважається найбільш складним хірургічним втручанням на органах черевної порожнини і вимагає спеціальних умов. У клініках обов’язково повинні бути кваліфіковані трансплантологічні і реанімаційно-анестезіологічні бригади лікарів, сучасне діагностичне та хірургічне обладнання і розвинена лабораторна служба.

Трансплантація печінки є великою і масштабною операцією, яка проводиться під загальним наркозом, пацієнту може знадобитися переливання крові. У багатьох випадках застосовується аутогемотрансфузія: до операції хворий здає власну кров, яка в міру необхідності використовується при переливанні.

Третій етап пересадки органа – відновлення пацієнта: профілактика та своєчасне лікування інфекцій, застосування дорогих препаратів, що пригнічують імунітет, який не повинен відторгати чужий орган, постійний контроль функціонального стану пересадженою печінки.

Трансплантація печінки є унікальною ще тому, що ризик хронічних відторгнень органу зменшується з плином часу, хоча, незважаючи на це, реципієнтам необхідно приймати імуносупресорні препарати протягом усього життя.

На відновлення печінки після операції у донора і реципієнта йде приблизно три тижні. Після повної реабілітації люди можуть жити повноцінним життям: ходити на роботу, займатися спортом і народжувати дітей.

 

Несприятливий прогноз вимагає заміни печінки

Якщо спочатку пересадка печінки розглядалася як шанс на порятунок людей з термінальними стадіями цирозу, то зараз свідчення для такої хірургічної процедури значно розширилися. Абсолютні показання – це фульмінантні і швидкопрогресуючі форми хронічної печінкової недостатності з несприятливим прогнозом у хворих з масивними некрозами, гострої жовтої атрофією і токсичної дистрофією печінки. Основним показанням є цироз печінки вірусної етіології, ускладнений енцефалопатією, повторюваними кровотечами з варикозно-розширених вен стравоходу, гострою нирковою недостатністю, прогресуючою печінковою недостатністю, рефрактерним асцитом, який не піддається медикаментозній терапії. Відносні показання включають в себе більше 50 захворювань.

 

Чим старший і товстіший реципієнт – тим менше шансів на успіх

За даними деяких досліджень, пересадка печінки від жінки-донора чоловікові-реципієнту менш успішна, проте для підтвердження цього факту необхідна більша кількість спостережень.

Операція пов’язана з великим ризиком, якщо маса тіла хворого перевищує 100 кілограмів. Є й абсолютні протипоказання для трансплантації печінки: це – рак поза печінки, ВІЛ-інфекція, незворотня легенева гіпертонія, невиліковна ішемічна хвороба серця, гепатома (злоякісна пухлина печінки) з тромбом у ворітній вені та інші важкі патології.

Літній вік хворого як такий не є перепоною: більше значення при розгляді показань до трансплантації печінки має не паспортний, а біологічний вік людини. Необхідно враховувати і загальний стан хворого. Проте, зазвичай трансплантацію печінки – операція для пацієнтів не старше 60 років.

 

Країни і ціни

Орієнтовна ціна операції по пересадці печінки в клініках Німеччини – близько 300 тисяч доларів США. У Сінгапурі така складна процедура буде коштувати приблизно $250 тисяч, в Ізраїлі – в районі $230 тисяч, в Туреччині – від $200 тисяч.

Дві приватні клініки індійського штату Керала пропонують трансплантацію печінки за ціною, яка становить 50% вартості подібної операції в інших клініках Індії та в 6 разів менше, ніж у європейських трансплантаційних центрах.

 

Додаткова інформація

Печінка – самий «примхливий» для пересадки орган, за нею йде нирка. І лише потім – серце. При цьому у 80 – 90% після трансплантації печінки тривалість життя не менше 5 років.

Традиційна роль Японії та інших країн Азії в розвитку пересадки печінки від живих донорів пояснюється відсутністю або значним обмеженням в цих країнах забору трупних органів за релігійними або етичними міркуваннями.

Зацікавленість в пересадці печінки від живого донора у всьому світі обумовлена зростаючою потребою в донорських органах, яку не задовольняють можливості пересадки трупної печінки. За розрахунками Національного інституту здоров’я США, частка пересадок від живих донорів незабаром складе 80% від усіх виконуваних в країні трансплантацій печінки.

Група фахівців з Університету Річмонд (Великобританія) обстежила 31 донора печінки та 31 реципієнта. Ускладнень у донорів після вилучення частини печінки не було, вони виписувалися з госпіталю в середньому через п’ять днів. Хворі, які перенесли пересадку печінки, спостерігалися в стаціонарі близько двох тижнів. Через два роки після операції вижили більше 90% пацієнтів.

В США своєї черги на пересадку печінки пацієнтам деколи доводиться чекати до 2 років. При цьому щорічна летальність в списку очікування становить 9-10%.

Запит для консультації

Звертаемо Вашу увагу на правильність заповнення номера телефону.

Взірець: 7-495-1234567 (країна-місто-номер)

Россия: 7-код-номер

Украина: 380-код-номер

Kазахстан: 7-код-номер

Беларусь: 375-код-номер